Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 29.04.2020 · 0 komentarzy · 248 wyświetleń

Niemowlęta w samochodzie siedzą bezpieczniej do tyłu

Kierowanie tyłem do kierunku jazdy w   foteliku jest znane większości rodziców tylko w połączeniu z fotelikiem. Ponieważ dzieci muszą być transportowane w kierunku przeciwnym do kierunku podróży - tak przewiduje ustawodawca. Jeśli fotelik jest za mały, dziecko może siedzieć przodem do kierunku jazdy. Zwykle dzieje się tak w wieku od 12 do 15 miesięcy.

Jednak to, czego wielu nie wie: w tym wieku podróżowanie w kierunku podróży jest poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa dla dziecka. W razie wypadku istnieje ryzyko poważnych obrażeń - nawet jeśli dziecko jest właściwie noszone w foteliku dziecięcym. Lepiej pozwolić dziecku jechać w przeciwnym kierunku, nawet za fotelikiem dziecięcym. W tak zwanym Reboarderze. To siedzenie pozwala dzieciom do lat czterech usiąść w samochodzie. Idealnie byłoby sięgać po siedzenie skierowane do przodu.

Po co zmieniać stronę ? Korzyści bezpieczeństwa :

U niemowląt i małych dzieci stosunek głowy do ciała jest nadal bardzo niezrównoważony. Głowa malucha stanowi około 20 procent całkowitej masy ciała. Dla porównania: w wieku dorosłym jest to tylko sześć do ośmiu procent. Głowa jest stosunkowo ciężka u małych dzieci. Ponadto mięśnie szyi nie są jeszcze w pełni rozwinięte. W przypadku zderzenia czołowego w foteliku dziecięcym skierowanym do przodu głowa dziecka jest wyrzucana z ogromną siłą do przodu, a pasy przytrzymują ramiona do tyłu. Mięśnie nie są w stanie zrekompensować silnej siły ciągnącej, może to spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia kręgosłupa.
W przeciwieństwie do tego dziecko na pokładzie może zostać popchnięte na siedzenie w przypadku zderzenia. Energia uderzenia rozkłada się równomiernie na całe plecy i głowę dziecka. Powłoka siedziska działa jak tarcza ochronna i wspiera głowę i szyję. Możesz przeczytać, które reboardy są naprawdę dobre w teście reboarder. 

Kiedy przejść z fotelika dziecięcego na pokładowy ?

Fotelik dziecięcy jest optymalnie dopasowany do ciała dziecka, dlatego należy go używać tak długo, jak to możliwe. Samocholand zaleca przejście do następnej klasy siedzenia tylko wtedy, gdy dziecko stało się zbyt ciężkie lub zbyt duże dla fotelika. Należy go  używać, dopóki głowa dziecka nie wystawi się ponad górną część fotelika - tylko wtedy fotelik będzie naprawdę zbyt mały. Nawet jeśli dziecko musi podnieść nogi do góry.
Teoretycznie można również obejść się bez fotelika. Zalecamy stosowanie fotelika dziecięcego jako pierwszego fotelika. Jest lepiej dopasowany do małego ciała. Ponadto obsługa jest łatwiejsza, a fotelik dziecięcy można również wykorzystać jako praktyczną opcję transportu poza samochodem.


Siedzenie skierowane tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze do czwartego roku życia.

Związek między głową a ciałem jest w pełni zrównoważony dopiero w wieku czterech lat. Teoretycznie dzieci powinny podróżować do czwartego roku życia. Płyty rozruchowe są odpowiednio zaprojektowane z myślą o żywotności do czterech lat. W praktyce jednak często jest to niewykonalne, ponieważ w pewnym momencie wiele dzieci po prostu nie chce już siedzieć w przeciwnym kierunku. Obowiązuje tutaj następująca zasada: nawet jęczące dziecko stanowi zagrożenie bezpieczeństwa (rozproszony kierowca), dlatego rodzice powinni upewnić się, że dziecko czuje się wygodnie na siedzeniu. Dlatego  naszym zaleceniem jest transport dziecka do tyłu tak długo, jak to możliwe, ale przynajmniej do drugiego roku życia.

Jakie są przepisy dotyczące jazdy do tyłu?

ECE R 44: ECE R 44 to europejski standard testowy dla fotelików dziecięcych. Opiera się przede wszystkim na wadze dziecka i dzieli ją na różne grupy, dla których oferowane są różne foteliki dla dzieci. Norma ta określa również sposób jazdy tyłem do kierunku jazdy dla noworodków, o masie co najmniej 9 kg lub w wieku sześciu miesięcy.

I-Size (R 129): Nowy standard i-Size, który ma zastąpić ECE R 44 w dłuższej perspektywie, nie opiera się już na wadze, ale na wielkości ciała. Ponadto pomija się podział na grupy, każdy producent określa okres użytkowania swojego fotelika dziecięcego. Nowy standard zaleca jazdę tyłem do kierunku jazdy, niezależnie od masy ciała i wzrostu, do wieku 15 miesięcy.

Reboarder- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 Najważniejszą rzeczą w foteliku jest to, że dziecko czuje się wygodnie i pasuje do niego. Ponieważ zawodzące, niezadowolone dziecko rozprasza kierowcę. Dlatego przed zakupem niezbędny jest test siedzenia z dzieckiem. Tutaj również należy sprawdzić przebieg pasa, powinien ściśle przylegać do ciała dziecka i nie może być w niego przecięty.

Montaż w samochodzie: Przed zakupem należy również wypróbować wstawienie fotelika, ponieważ deski reboardowe są zwykle na obszernej podstawie. Najlepiej jest wybrać reboarder z Isofix i podstawką lub górnym paskiem. Mocowanie pojazdu pokładowego za pomocą pasa pojazdu jest zwykle skomplikowane i ma duży potencjał błędów, co ostatecznie wpływa na bezpieczeństwo.

Ważne: Użyj listy typów, aby sprawdzić, czy siedzenie jest homologowane dla danego pojazdu.


Obrotowy reboarder ułatwia wkładanie.

 Niektóre reboardery można obrócić o 180, a nawet o 360 stopni. Ułatwia to wstawienie dziecka. Ponadto siedzisko 360 stopni może być używane w kierunku do przodu do końca okresu użytkowania, jeśli cofanie nie powinno już działać wcześniej.

Ochrona i komfort:
przy zakupie rodzice powinni również upewnić się, że siedzisko jest dobrze wyściełane i dobrze wentylowane (oddychające tkaniny, ewentualnie wgłębienia w siedzeniu). Funkcje bezpieczeństwa, takie jak dodatkowe zabezpieczenie przed uderzeniem bocznym, zapewniają lepszą ochronę dziecka.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@samocholand.pl

Kontakt