Nie ważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 22.07.2018 · 0 komentarzy · 448 wyświetleń

Jak dostosować prędkość samochodu do bezpiecznej jazdy?

Rzeczywiście na polskich drogach pod żadnym pozorem nie brakuje znaków, szczególnie tych informujących nas o ograniczeniu prędkości. Czy rzeczywiście, jeżeli będziemy stosować się do wszystkich ograniczeń, to możemy liczyć na to, że bezpiecznie dojedziemy do celu? Niestety rzeczywistość kreduje zupełnie inne przypadki. Należy tutaj koniecznie wspomnieć o tym, że na wszystko należy patrzeć bardziej życiowo.

Należy pamiętać, że znaki z ograniczeniami prędkości, są tak naprawdę dla nas bardzo dużą wskazówką, na temat nawierzchni, statystyk liczby wypadków, jak i również tego, w jakich warunkach będziemy podróżować. Oczywiście dostosowanie się do maksymalnej prędkości skłania nas do ochrony przed mandatami, które objęte są coraz poważniejszym taryfikatorem. Czasami kierowcy denerwują się na znaki ograniczenia, które przyczyniają się do tego, że co 20 metrów jesteśmy zmuszani do nagłego hamowania, przy czym po kolejnym dystansie znowu obowiązuje nas maksymalna prędkość na danej trasie.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, znacznie więcej czynników, niż tylko same ograniczenia prędkości w postaci znaków drogowych. Ponieważ znaki są aktualne przez cały rok, nie zwracając uwagi na warunki atmosferyczne, które aktualnie panują. Wystarczy, że będziemy kierować się dopuszczalną maksymalną prędkością na poziomie 90 km/h, podczas gdy mamy do czynienia z mokrą bądź też śliską nawierzchnią. W takich okolicznościach chyba jest naturalne, że powinniśmy zdjąć nogę z gazu. W innym przypadku narażamy się na bardzo poważny wypadek drogowy, poprzez wpadnięcie w poślizg.

Najgorszym wrogiem dla kierowców, która jest oczywiście związana z warunkami atmosferycznymi, jest również mgła. Nie tylko zachowanie maksymalnej prędkości w takich warunkach, ale również takie manewry jak wyprzedzanie lub wymijanie, niejednokrotnie pokazały, że w efekcie kończyły się one śmiercią podróżujących.

Dodatkowo maksymalną prędkość powinniśmy dostosować do naszego samochodu, a raczej jego stanu technicznego. W nowszych modelach nie odczuwamy przyspieszenia, jak i również jazdy 120 km/h. Natomiast w starszych modelach, jazda 90 km/h przyczynia się już go znacznie gorszej jakości podróży, przy czym panowanie nad pojazdem przy większych prędkościach jest już o wiele trudniejsze.

Należy również uwzględnić swoje doświadczenie. Niestety wielu młodych kierowców, którzy dopiero co uzyskali prawo jazdy, będą musieli zmierzyć się z bardzo dużą pokorą. A i tak wielu właśnie młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy uważają, że mogą jeździć z dużą prędkością, ginie na drogach. Często jeszcze pozwalając sobie na wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu lub zażyciu innych środków odurzających.

Kolejnym minusem, a właściwie trudnością, z jaką należy się zmierzyć w dzisiejszym świecie jest to, że wydawanie prawa jazdy niedoświadczonym kierowcom, którzy często nie potrafią zachować się na drodze, jest nagminne. Nie mówiąc już o tym, że coraz większa liczba kierowców, myśli tylko o sobie, a także o tym, jak najszybciej dojechać do celu. W związku z tym, mamy do czynienia nadal z nagminnym łamaniem przepisów ruchu drogowego. Zajeżdżanie drogi, nie wpuszczanie kogoś, kto już długo stoi i blokuje podrzędne drogi, czy też wyprzedzanie niemalże na trzeciego, staje się normą na polskich drogach.

Zapominamy o jednej z najważniejszej zasadzie, jaką jest solidarność i poczucie wspólnoty na drogach. I tutaj nie tylko chodzi o ograniczonym zaufaniu do pozostałych kierowców, ale przede wszystkim o zasadzie uprzejmości. Jeżeli każdy z kierowców byłby uprzejmy i pamiętał o innych uczestnikach ruchu drogowego, na pewno jakość podróżowania uległaby poprawie. Niestety najczęściej wśród wypadków drogowych, przyczyną jest wymuszanie pierwszeństwa, czy też wyprzedzanie mimo niedogodnych warunków.

Zatem pamiętajmy koniecznie o tym, by dopasować prędkość do warunków jazdy, w których aktualnie się znajdujemy. Jeżeli przykładowo zauważymy, że nawierzchnie są śliskie, to oczywiście musimy ignorować znaki z ograniczeniem prędkości, ponieważ jazda wg maksymalnych prędkości w najlepszym przypadku skończy się kraksą. Tak samo będzie w przypadku ulewnego deszczu, podczas dy widoczność drogi oraz innych uczestników ruchu jest mocno ograniczona.

W rzeczywistości na komfort i bezpieczeństwo jazdy wpłynie kilka zasad, do których możemy szybko się zastosować. Jeżeli zwrócimy uwagę na kilka poszczególnych warunków, raczej nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem odpowiedniej prędkości, by bezpiecznie dojechać do celu.

Przede wszystkim, zapomnijmy o bezwiednej jeździe wg znaków drogowych, które w skrajnych warunkach atmosferycznych nie są dla nas większą kluczową podpowiedzią. W jakich warunkach będziemy mogli zachować odpowiednią kontrolę nad pojazdem, a także jak bardzo możemy skupić się na istniejących warunkach oraz różnych czynnikach. Dodatkowo powinniśmy myśleć również o innych kierowcach, którzy nie zachowują zasad ostrożnej jazdy. Zaliczają się do nich kierowcy, którzy potrafią się zamyślić, szukać coś w radio, rozmawiać z dzieckiem siedzącym z tyłu, innym pasażerem, bądź przez telefon. Co gorsza są kierowcy, którzy w czasie jazdy ciągle rozglądają się na boki lub nawet piszą SMS-y. W takich okolicznościach mogą nawet nie zauważyć, że jedziesz. Dlatego bądź ostrożny za samego, siebie, jak i również za innych kierowców, którzy skupiają się na coraz większej liczbie rozpraszaczy, zamiast na uważnym prowadzeniu pojazdu.

Dobrym rozwiązaniem jest również myślenie za innych. Czyli zanim podejmiesz się jakiegoś manewru, na przykład wyprzedzania, bądź też przyspieszenia, zastanów się, co inni mogą kierowcy zrobić jadąc za tobą lub z na przeciwka. Wtedy przynajmniej zachowasz większą ostrożność, a nie dasz się zaskoczyć. Tutaj należy koniecznie wspomnieć o tym, że technika defensywna działa nie tylko, byśmy z powodu swojej bezmyślności nie ulegli wypadkowi, ale również nie wpadli w tarapaty z powodu innych uczestników ruchu drogowego.

Im szybciej nabierzemy odpowiedniej pokory, jak i również odpowiedzialności za własne czyny, a także zastosujemy zasadę ograniczonego zaufania względem innych kierowców, to rzeczywiście będziemy mogli liczyć na zdecydowanie bezpieczniejsze podróżowanie.

W takim razie znaki drogowe są dla nas ważną i cenną wskazówką pozwalającą uniknąć niebezpieczeństwa oraz mandatu, ale nie powinniśmy zapominać również o wszystkich pozostałych czynnikach i warunkach panujących na drogach.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@samocholand.pl

Kontakt