Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 4.02.2018 · 0 komentarzy · 1410 wyświetleń

Czy winiety w 2018 roku podrożały?

Kierowcy z Polski często podróżują poza granice, szczególnie na Południe Europy, gdzie zima mają doskonałe warunki do jazdy na nartach. Dlatego warto zapoznać się z aktualnym cennikiem winiet, jakie obowiązują w 2018 roku. Dla przypomnienia winiety należy mieć na terenie Czech, Słowacji, Szwajcarii oraz Austrii. Dzięki nim można podróżować swobodnie po autostradach.

Wyjeżdżając do Czech oraz Słowacji, mogliśmy swobodnie kupić winiety już od 1 grudnia 2017 roku. Blankiety miały ważność już na obecny rok. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób kształtują się poszczególne ceny, dzięki temu będzie można sobie swobodnie zaplanować trasę autostradami, lub jeżeli ceny nie będą nam odpowiadać, w taki sposób by je ominąć.

Winiety na terenie Szwajcarii

Jak wiadomo na teren Szwajcarii chętnie jeździmy na narty. Mają tam doskonałe warunki, dlatego Polaków z każdym rokiem tam przybywa. Choć to niewielki kraj, to jednak mamy do czynienia z płatnymi przejazdami po autostradach. Nie mówiąc już o tym, że brak plakietki jest kosmicznie drogi. Jeżeli nie będziemy mieli jej na przedniej szybie, to zapłacimy przynajmniej 200 franków. Okazuje się, że jest to kwota w wysokości nawet 800 złotych. Chyba każdy wolałby taką kwotę przeznaczyć na zupełnie inny cel.

Chcąc wykupić winietę z ważnością 12 miesięcy, czyli opcja kierowana do częstych gości w Szwajcarii, koszt wyniesie nas 40 franków szwajcarskich. Natomiast chcąc przejechać przez pewne odcinki musimy się liczyć jeszcze z innymi, dodatkowymi opłatami.

- 12 franków szwajcarskich będziemy musieli zapłacić, jeżeli będziemy chcieli przejechać przez tunel Munt La Schera. Jest to tunel, który łączy Włochy, a dokładniej region Livingo wraz z szawjacarskim regionem Zerzner. Należy pamiętać, że można w nim przejeżdżać tylko od 8:00 do 20:00.

- 27 franków szwajcarskich będziemy musieli zapłacić, jeżeli będziemy przejechać przez tunel Grand St. Bernard

Winiety na terenie Austrii

Tak jak w przypadku winiet na terenie Szwajcarii ceny w ogóle nie podskoczyły do góry, tak już wjeżdżając na teren Austrii trzeba liczyć się z pewnymi podwyżkami. Przede wszystkim zapłacimy za winietę 87,30 euro. Jest to całkiem sporo, chociaż jedyną rekompensatą jest to, że jednak winiety są ważne przez 12 miesięcy. Zatem winieta podrożała o niecałe euro.

Jeżeli zdecydujemy się na dwumiesięczną winietę, jej koszt wyniesie nas 26,20 euro. Ta z kolei podrożała o 30 eurocentów. Natomiast osoby, które planują sobie jednorazowy wyskok, mogą z powodzeniem zaopatrzyć się w winietę, która jest ważna na okres 10 dni. Wtedy muszą oni zapłacić za nią 9 euro. Wcześniej kosztowała dokładnie 8,90 euro. Podwyżka zatem była nieznaczna.

Oprócz tego trzeba zmierzyć się jeszcze z dodatkowymi opłatami za przejazd niektórymi odcinkami drogowymi, a także tunelami. Takie opłaty utrzymują się na poziomie:

- 14 Euro, za przejechanie przez odcinek Timmelsjoch Hochalpenstraße

- 15 Euro, za przejechanie odcinka B 188 Silvretta Hochaplenstraße

- 8,50 Euro, za przejechanie odcinka B 165 Gerlos Alpenstraße

- 5 Euro, za przejechanie odcinka A9 Bosrucktunnel

- 8,50 Euro, za przejechanie odcinka A9 Phyrnatobahn w Gleinaltunnel

- 11 Euro, za przejechanie odcinka Tauernautobahn

- 7 Euro, za przejechanie odcinka Karawanken

- 9 Euro, za przejechanie odcinka Brennerautobahn

- 10 Euro, za przejechanie odcinka B 108 Felbertauernstraße

- 34,50 Euro, za przejechanie odcinka Großglockner-Hochalpenstraße

- 9,50 Euro, za przejechanie odcinka S 16 Straßentunnel

 

Winiety na terenie Czech

W przypadku winiet, które są potrzebne na terenie Czech, również nie odczuliśmy żadnej podwyżki. Jednak specjaliści zalecają, by mimo wszystko kupować je dopiero właśnie w Czechach, ponieważ przynajmniej będziemy mieli poczucie, że nie przepłacamy.

Właściciele samochodów osobowych zapłacą 310 koron, czyli ok. 51 złotych. Taka winieta jest ważna przez 10 dni. Zatem możemy powiedzieć, że mamy jednak do czynienia z dość wysoką ceną. Jeżeli będziemy chcieli kupić winietę jeszcze w Polsce, na stacji benzynowej, to przyjdzie nam się zmierzyć z opłatą w wysokości ok. 77 złotych. Innym rozwiązaniem, jest zakupienie Winiety przez PZM Travel. Dzięki temu pośrednikowi, wydamy ok. 17 złotych więcej, niż na terenie Czech.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup miesięcznej winiety, wtedy zapłacimy 440 koron, czyli ok. 73 złotych. Dla wielu osób jest to już nieduża różnica, przy winietach dziesięciodniowych. Więc warto zdecydować się również na winietę roczną, szczególnie jeżeli należymy do osób, które bardzo często odwiedzają Czechy. Ponieważ taka winieta będzie nas kosztować 1500 koron, czyli 247 złotych.

Osoby, które zaryzykują i zdecydują się na podróż samochodem po Czechach bez winiety lub bez aktualnej naklejki, niestety będą musiały zapłacić 5000 koron, jeżeli zostaną na tym fakcie przyłapane. Przeliczając na nasze, będą musiały zmierzyć się z kwotą w wysokości ponad 800 złotych. Lepiej zatem te pieniądze wydać na wczasy lub inne przyjemności.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@samocholand.pl

Kontakt