Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 4.02.2018 · 0 komentarzy · 1968 wyświetleń

Czy punkty karne nie będą anulowane?

Kierowcy, którym zdarza się nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, za każdym razem czekają, aż ich punkty karne ulegną anulowaniu. Niestety czeka ich w związku z tym niemiła informacja. Ponieważ od czerwca 2018 roku, punkty nie będą ulegać kasowaniu.

Data 4 czerwca 2018 roku będzie dość pamiętna, nie tylko dla osób, które ubiegają się dopiero o prawo jazdy, ale również dla tych kierowców, którzy zdążyli już nałapać sporą ilość punktów karnych. Okazuje się, że niektóre punkty karne nie będą ulegać kasowaniu. Warto zatem dowiedzieć się za jakie wykroczenia będziemy mogli spodziewać się przyznania punktów karnych na stałe. Jedynym ratunkiem, by móc dalej jeździć, będzie konieczność odbycia specjalnego szkolenia. Dopiero wtedy będzie można mówić o anulowaniu wszystkich punktów karnych.

Nie od dziś wiadomo, że po wykroczeniu w ruchu drogowym, możemy zostać ukarani nie tylko mandatem, ale również otrzymaniem solidnej porcji punktów karnych. Jeżeli ktoś otrzymał 24 punktów karnych, to niestety musiał liczyć się również z utratą prawa jazdy. Odzyskanie uprawnień możliwe jest w momencie, przejścia specjalnych szkoleń, a także zdania egzaminu. Osoby, które mają prawo jazdy niespełna rok, mają ograniczony limit punktów. Ponieważ utrata prawa jazdy grozi im po zdobyciu już tylko 20 punktów.

Jeszcze do czerwca 2018 roku, anulowanie puntów będzie odbywać się na starych zasadach. Zatem powinniśmy mieć na uwadze, że jeżeli ktoś dobrowolnie zgłosi się na szkolenie, wtedy może zbić ich liczbę. Należy jednak pamiętać, iż z takiej okoliczności nie mogą korzystać kierowcy, którzy posługują się prawem jazdy od niespełna roku.

Jedno szkolenie, które może odbywać się raz na pół roku, pozwala jednocześnie na zbicie maksymalnie 6 punktów. Szkolenie odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Oprócz poświęcenia swojego czasu na doskonalenie umiejętności, należy również przygotować się na wydatek rzędu 300 złotych.

Czy będzie można liczyć na anulowanie punktów karnych po 4 czerwca 2018 roku? Okazuje się, że w tej kwestii mamy do czynienia z wieloma różnymi zmianami. Przede wszystkim osoby, które mają na pograniczu limit punktów i dojdą do słynnego pułapu 24 punktów, nie muszą się obawiać, że stracą punkty karne. Zmiany w przepisach przewidują dla nich większe szanse. Przede wszystkim musi on odbyć specjalne szkolenie, które odbywa się w wymiarze 28 godzin. W tym celu otrzyma specjalne wezwanie. Ma na to miesiąc, by wziąć udział w szkoleniu, w innym przypadku niestety prawo jazdy zostaną mu odebrane.

Koszt szkolenia wynosi tym razem 500 złotych i odbywa się w ciągu 4 kolejnych dni. Zatem kierowca musi jeszcze dodatkowo zadbać o urlop. Szkolenie ma na celu nie tylko sprawdzenie oraz doszkolenie umiejętności kierowcy. Dodatkowo musi on przejść ponowne badania psychologiczne. Wtedy może on odzyskać prawo jazdy. Nie jest to wcale żadne udogodnienie. Chociaż kierowca, który przekroczy liczbę punktów ma szanse na uniknięcie straty prawa jazdy, to mimo wszystko nie powinien zapominać o tym, że przez kolejne pięć lat, nie będzie mógł już skorzystać z takiej możliwości. Czyli przy kolejnym przekroczeniu tego limitu w okresie pięciu lat od momentu wyzerowania punktów, będzie musiał liczyć się po prostu z utratą prawa jazdy.

Okazuje się, że będzie trzeba kontrolować swoje punkty. Ponieważ nie będą one już anulowane, jak to było do tej pory, po roku czasu. Trzeba liczyć się z tym, żeby pamiętać dokładnie ile w chwili obecnej mamy punktów, ponieważ będzie nas to zobowiązywało do zachowania przepisów ruchu drogowego.

W serwisie internetowym obywale.gov.pl, będziemy mogli sprawdzić obecny stan naszych punktów karnych. W ten sposób przynajmniej dowiemy się, ile punktów już mamy, a także ile brakuje nam do limitu. Wystarczy kliknąć w napis „sprawdź swoje punkty karne”. Oczywiście weryfikacja stanu swojego konta przebiega w bezpieczny sposób. Zatem nie musimy się obawiać, że do takich informacji będą uprawnione osoby trzecie.

Wystarczy się zalogować, by następnie wysłać Wniosek o dostęp do usługi online na platformie.gov.pl. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w napis „podpisz profilem zaufanym”.

By serwis miał rzeczywiste potwierdzenie, iż jesteśmy osobami zainteresowanymi, a nie chcemy wykraść informacji na temat innych osób, będziemy musieli potwierdzić swoje dane. W takiej sytuacji należy kliknąć w baner z napisem „Autoryzuj i podpisz dokument”. Kolejnym krokiem będzie wpisanie jednorazowego kodu, mający na celu zabezpieczanie danych. Następnie zostaniemy już przeniesieni do serwisu, w którym z powodzeniem będziemy mogli sprawdzić wszystkie dotychczasowe punkty karne za wykroczenia w ruchu drogowym.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@samocholand.pl

Kontakt